Zaustavite bolečino in postanite neustavljivi.

Detralex je zdravilo v obliki tablet, ki zdravi težave s krčnimi žilami, bolečimi in težkimi nogami.

Za oceno svojih simptomov in dejavnikov tveganja odgovorite na 5 kratkih vprašanj.

Ocenite svoje simptome

Imate težke in boleče noge?

wave icon

Težke, boleče in otekle noge so lahko posledica zbiranja tekočine v nogah, ker kri ne kroži tako, kot bi morala. Takšna povečana količina tekočine povzroči simptome kronične venske bolezni, t.j. stanja, ki vpliva na zdravje ven nog in se sčasoma poslabša.

Zdrave vene

Zdrave vene imajo zaklopke, ki preprečujejo povratni tok krvi.

Nezdrave vene

Kadar so notranje stene žil poškodovane in zaklopke ne delujejo, kot bi morale, se kri vrača v vene. To povzroči kopičenje krvi v spodnjem delu nog, razširjene vene in neprijetne simptome, ki se lahko sčasoma poslabšajo.

Simptomi slabega pretoka krvi v venah

wave icon

Na slabši pretok krvi v nogah kažejo številni znaki in simptomi. Če imate kateregakoli od naslednjih simptomov, morate poiskati zdravniško pomoč, saj se ti sčasoma lahko poslabšajo.

feet of a heavy painful swollen leg

Težke, boleče ali otekle noge

Utrujene noge

Krči ali bolečine v nogah

Mrežaste vene ali krčne žile

Se vam zdi znano?

Če imate redno vsaj enega od teh simptomov, rešite naš hitri test za samooceno. Dobljeni rezultat naj bo vaše vodilo, kako ustrezno ravnati v prihodnje.

Rešite kratek test

Zgodnje zdravljenje simptomov

wave icon

Težke in boleče noge ter otekanje so lahko zgodnji znak kronične venske bolezni. Če simptomov ne zdravimo, se ti lahko stopnjujejo in povzročijo mrežaste vene, krčne žile in razjede na nogah. Glede na izraženost simptomov so različne stopnje bolezni opisane kot stopnje od C0 do C6, kot je prikazano v nadaljevanju:

Stopnja C 0

Občutek težkih nog, bolečine v nogah

image

Več o tem

Stopnja C 0

Občutek težkih nog, bolečine v nogah

Pri prvi stopnji ni vidnih znakov venske bolezni, vendar v venah že začenjajo nastajati poškodbe. Posledica je nastanek občasnega venskega refluksa, zato se morate začeti zdraviti, tudi če imate samo občutek težkih nog in bolečine v nogah.

image

Zapri

Stopnja C 1

Mrežaste ali retikularne vene

image

Več o tem

Stopnja C 1

Mrežaste ali retikularne vene

Če prvih simptomov ne upoštevate, se lahko bolezen poslabša in posledica so razpokane krvne žile ali mrežaste/pajkaste vene. Te običajno niso boleče, vendar so pomemben pokazatelj težav z venami nog. Zelo pomembno je, da upoštevate te prve znake bolezni, saj lahko ta hitro napreduje.

image

Zapri

varices visibles en la pierna

Stopnja C 2

Varice (krčne žile)

image

Več o tem

Stopnja C 2

Varice (krčne žile)

Če bolezni ne zdravimo, 1. stopnja napreduje v 2. stopnjo. Vene postanejo nenavadno razširjene, raztegnjene in vijugaste. Takšne vidne in izbočene vene na nogah in gležnjih so jasen znak kronične venske bolezni.

image

Zapri

Stopnja C 3

Otekanje gležnjev in nog

image

Več o tem

Stopnja C 3

Otekanje gležnjev in nog

Pri 3. stopnji bolezni se lahko pojavi oteklina (edem), ki je posledica povečanega tlaka in uhajanja serumske tekočine v okoliška tkiva zaradi oslabelosti venskih sten in zaklopk.

image

Zapri

Stopnja C 4

Spremembe na koži

image

Več o tem

Stopnja C 4

Spremembe na koži

Slaba prekrvavitev lahko vodi v 4. stopnjo, za katero so značilni potemnitev kože okoli gležnjev (hiperpigmentacija), rdečina, suhost, srbenje (ekcem), otrdelost mehkih tkiv in nastanek belih lis.

image

Zapri

Stopnja C 5

Zaceljena venska razjeda

image

Več o tem

Stopnja C 5

Zaceljena venska razjeda

5. stopnja je opredeljena kot prisotnost odprtih, a zaceljenih področij kože, imenovanih razjede. Te so lahko boleče in vplivajo na kakovost življenja, saj otežujejo gibanje.

image

Zapri

Stopnja C 6

Aktivna venska razjeda

image

Več o tem

Stopnja C 6

Aktivna venska razjeda

Če bolezen napreduje do te stopnje, se na nogah pojavijo odprte rane, imenovane razjede (ulkusi). Pri tej stopnji se krvni obtok še poslabša, poveča se uhajanje tekočine iz kapilar.

image

Zapri

Če opazite kateregakoli od teh znakov in simptomov, se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom glede možnosti zdravljenja.

Če prepoznate simptome in pravočasno ukrepate, lahko pomembno upočasnite napredovanje bolezni in njen vpliv na vaše vsakdanje življenje.

DEJAVNIKI TVEGANJA, NA KATERE LAHKO VPLIVATE

Dolgotrajno stoječe delo

Čezmerna telesna teža

DEJAVNIKI TVEGANJA, KI JI NE MORETE NADZOROVATI

Starost

Spol

Genetske značilnosti

Dejavniki, ki vplivajo na krvni obtok

wave icon

Obstaja več pomembnih dejavnikov tveganja za kronično vensko bolezen. Na nekatere od njih morda ne morete vplivati, druge pa lahko zmanjšate z ustreznimi spremembami življenjskega sloga.

wave icon

Pri ženskah je tveganje običajno večje, družinska anamneza in staranje pa lahko povečata verjetnost za nastanek simptomov.

Tudi dejavniki, na katere lahko vplivate, kot sta čezmerna telesna teža in telesna nedejavnost, lahko povečajo tveganje za nastanek težav z venami. Tveganju so izpostavljeni zlasti tisti, ki opravljajo pretežno stoječe ali sedeče delo, npr. medicinske sestre, učitelji in zaposleni v storitvenih dejavnostih.

Kako do zdravih nog

wave icon

Z vključevanjem preprostih navad v vsakdanje življenje in ohranjanjem zdravega življenjskega sloga lahko svoje noge zaščitite pred težavami, ki jih povzroča zadrževanje tekočine v nogah, in dolgoročnimi okvarami v venskem sistemu:

Ostanite aktivni

Redna telesna vadba pomaga izboljšati krvni obtok in okrepiti mišice na nogah.

Nosite preventivne kompresijske nogavice oz. kompresijske nogavice, če vam jih je predpisal zdravnik

Izogibajte se nošenju tesnih oblačil, ki lahko zmanjšajo pretok krvi v nogah in povečajo tveganje za kronično vensko bolezen.

Vzdržujte normalno telesno težo

Nadzorujte svojo telesno težo, saj debelost lahko pripomore k oslabljenim zaklopkam v nogah.

Izogibajte se nošenju visokih pet

Namesto čevljev z ravnim podplatom ali visoko peto raje nosite čevlje s srednje visoko peto. Na ta način boste spodbudili aktivnost spodnjega dela nog.

Nosite ohlapna oblačila

Izogibajte se nošenju tesnih oblačil, ki lahko omejijo pretok krvi v nogah in povečajo tveganje za kronično vensko bolezen.

Izogibajte se pretirani toploti ali vročini

Ko je vroče, se vene razširijo, kar lahko povzroči zastajanje krvi. Posledica so težke in utrujene noge.

Redno se gibajte

Izogibajte se predolgemu sedenju ali stanju. Na ta način boste preprečili zastajanje krvi v venah nog in olajšali pretok krvi v srce.

Kadar počivate, imejte noge privzdignjene

Med počitkom imejte noge raje privzdignjene in nikoli prekrižane. Na ta način boste pospešili pretok krvi proti srcu.

Poleg sprememb življenjskega sloga in nošenja kompresijskih nogavic se lahko za zdravljenje simptomov uporabljajo zdravila v obliki tablet. Kreme in geli za lokalno uporabo nudijo le kratko olajšanje simptomov, napredovalo bolezen pa zdravimo z medicinskimi postopki.

Pogosta vprašanja

wave icon

Zdravljenje kronične venske bolezni je bistvenega pomena za ohranjanje zdravih nog. Če menite, da imate to napredujočo bolezen, se posvetujte z zdravnikom glede ustreznega zdravljenja.

Za kaj se uporablja Detralex?

Detralex je zdravilo v obliki tablet, ki pomaga lajšati znake in simptome blage do zmerne kronične venske bolezni, kot so krčne žile in mrežaste vene, bolečine v nogah, krči v nogah in občutek težkih nog. Pomaga tudi zmanjšati otekline na nogah (edeme), ki so povezani s to boleznijo.

Ali za zdravilo Detralex potrebujem recept?

Ne, Detralex je na voljo v lekarni brez recepta. Če ga ne najdete v najbližji lekarni, lahko prosite farmacevta, da ga za vas naroči. Lahko ga najdete tudi v spletnih lekarnah.

Kako deluje zdravilo Detralex?

Detralex deluje tako, da izboljša tonus ven, s čimer omogoča boljši krvni obtok in zmanjša bolečine, otekanje nog in občutek težkih nog.

Kaj je Detralex?

Zdravilna učinkovina zdravila Detralex je mikronizirana prečiščena flavonoidna frakcija (MPFF). Sestavljena je iz kombinacije bioflavonoidov iz citrusov, ki vsebujejo 90 % diosmina in 10 % drugih flavonoidov, izraženih kot hesperidin.

Kaj pomeni mikroniziran?

Mikroniziran pomeni, da je bila snov razbita na majhne delce za bolj učinkovito absorpcijo.

Kako naj pravilno jemljem Detralex za zdravljenje kronične venske bolezni?

Detralex jemljite po 1 tableto dvakrat na dan, zjutraj in zvečer, s hrano ali brez oz. po navodilih zdravnika ali farmacevta.

Kako dolgo naj jemljem Detralex?

Pri napredujoči kronični venski bolezni je potrebno kontinuirano zdravljenje z zdravilom Detralex. Priporočljivo je, da Detralex jemljete več mesecev ali let, razen če vam zdravnik ali farmacevt ne svetuje drugače.

Jemljem veliko zdravil, ali lahko Detralex jemljem z drugimi zdravili?

Pogovorite se s svojim zdravnikom ali farmacevtom, ki vam bo svetoval, ali lahko Detralex varno kombinirate z drugimi zdravili, ki jih jemljete.

Kako bolniki prenašajo Detralex?

Bolniki dobro prenašajo Detralex. Neželeni učinki, ki so jih opazili v kliničnih preskušanjih, so bili blagi. Možni neželeni učinki so preobčutljivost oz. alergija, prebavne težave, omotica, glavobol, slabo počutje in kožne reakcije.

Informacije o varnosti zdravila:

Navodila za uporabo

DETRALEX filmsko obložene tablete Kaj je zdravilo DETRALEX in za kaj ga uporabljamo DETRALEX vsebuje flavonoide, ki spadajo v skupino zdravil za stabiliziranje kapilar. Flavonoidi povečujejo tonus ven in odpornost kapilar ter zmanjšujejo nastajanje edemov in imajo protivnetne učinke. Zdravilo DETRALEX se uporablja pri odraslih in je namenjeno:

  • zdravljenju simptomov kronične bolezni ven. Kronična bolezen ven je bolezen ven na nogah, pri kateri kri prepočasi odteka iz spodnjih udov, zato tekočina prehaja skozi steno kapilar (najmanjših žil) in se nabira v tkivu. Bolezen ven se kaže kot: boleče ali utrujene noge, občutek težkih nog, srbenje, nočni krči v mečih, pojav krčnih žil (varic) na nogah, otekanje nog.
  • zdravljenju simptomov akutne hemoroidalne bolezni (hemoroidov). Bolezen spremljajo: bolečina, krvavitev iz danke, občutek nepopolnega izpraznjenja črevesa, izcedek, srbenje zadnjika. Kaj morate vedeti, preden boste vzeli zdravilo DETRALEX Ne uporabljajte zdravila DETRALEX
  • če ste alergični (preobčutljivi) na zdravilne učinkovine ali katerokoli sestavino zdravila DETRALEX. Če imate dodatna vprašanja o uporabi tega zdravila, se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom. Bodite posebno pozorni pri jemanju zdravila DETRALEX Če imate akutni napad hemoroidov, lahko zdravilo DETRALEX jemljete krajše časovno obdobje. Jemanje tega zdravila ne more nadomestiti specifičnega zdravljenja drugih analnih motenj. Če ne pride do izboljšanja, se posvetujte s svojim zdravnikom. Če se med zdravljenjem z zdravilom DETRALEX pojavi driska, zdravilo prenehajte jemati. Pri zdravljenju simptomov kronične bolezni ven je jemanje zdravila DETRALEX najbolj koristno ob sočasnem pravilno uravnoteženem načinu življenja:
  • ne smete se izpostavljati soncu ali predolgo stati, izogibati se morate čezmerni telesni teži;
  • hoja in v nekaterih primerih nošenje posebnih nogavic izboljšata cirkulacijo.

V primeru poslabšanja bolezni, ki se kaže kot vnetje kože, vnetje ven, podkožne otrdline, hujše bolečine, kožne razjede ali pri pojavu neznačilnih znakov, kot je na primer nenadno otekanje ene ali obeh nog, se morate takoj posvetovati z zdravnikom. Zdravilo ni učinkovito pri oteklinah v spodnjem delu nog, ki so nastale zaradi bolezni srca, ledvic ali jeter. Jemanje drugih zdravil Obvestite svojega zdravnika ali farmacevta, če jemljete ali ste pred kratkim jemali katerokoli zdravilo, tudi če ste ga dobili brez recepta. Jemanje zdravila DETRALEX skupaj s hrano in pijačo Zdravilo DETRALEX lahko jemljete s hrano in pijačo ali brez. Nosečnost in dojenje Varnosti uporabe zdravila DETRALEX med nosečnostjo in dojenjem še niso ugotovili, zato ga v tem obdobju odsvetujemo. Posvetujte se z zdravnikom ali s farmacevtom, preden vzamete katerokoli zdravilo. Vpliv na sposobnost upravljanja vozil in strojev Zdravilo DETRALEX ima zanemarljiv vpliv na sposobnost vožnje in upravljanja s stroji. Kako jemati zdravilo DETRALEX Pri jemanju zdravila DETRALEX natančno upoštevajte navodila zdravnika ali farmacevta. Če ste negotovi, se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom. Odmerjanje

  • Zdravljenje simptomov kronične bolezni ven Jemljite po eno tableto dvakrat na dan. Zdravljenje navadno traja več mesecev ali celo let. Zdravilo je treba jemati vsaj nekaj tednov, da se opazijo ugodni učinki. Če se znaki vaše bolezni poslabšajo ali ne izboljšajo v šestih tednih, se posvetujte z zdravnikom.
  • Zdravljenje simptomov akutne hemoroidalne bolezni Prve štiri dni jemljite po dve tableti trikrat na dan, naslednje tri dni pa po dve tableti dvakrat na dan. Če se znaki vaše bolezni poslabšajo ali ne izboljšajo v sedmih dneh, se posvetujte z zdravnikom. Način uporabe Tableto pogoltnite z zadostno količino tekočine. DETRALEX tablete lahko jemljete s hrano ali brez. Če ste vzeli večji odmerek zdravila DETRALEX, kot bi smeli Če ste vzeli večji odmerek zdravila, kot bi smeli, se takoj posvetujte s svojim zdravnikom. Če ste pozabili vzeti zdravilo DETRALEX Ne vzemite dvojnega odmerka, da bi nadomestili pozabljeni odmerek. Če imate dodatna vprašanja o uporabi zdravila, se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom. Možni neželeni učinki Kot vsa zdravila ima lahko tudi zdravilo DETRALEX neželene učinke, ki pa se ne pojavijo pri vseh bolnikih. Pogosti neželeni učinki (pojavijo se lahko pri največ 1 od 10 bolnikov): driska, dispepsija, slabost, bruhanje. Občasni neželeni učinki (pojavijo se lahko pri največ 1 od 100 bolnikov): kolitis. Redki neželeni učinki (pojavijo se lahko pri največ 1 od 1.000 bolnikov): omotica, glavobol, občutek slabosti, izpuščaj, srbenje, koprivnica. Neželeni učinki z neznano pogostnostjo (pogostnosti ni mogoče oceniti iz razpoložljivih podatkov): izolirani edem (oteklina) obraza, ustnic ali vek; izjemoma Quinckejev edem (hitro otekanje tkiv, kot so obraz, ustnice, usta, jezik ali grlo, kar ima lahko za posledico težave z dihanjem). Če katerikoli neželeni učinek postane resen ali če opazite katerikoli neželeni učinek, ki ni omenjen v tem navodilu, obvestite svojega zdravnika ali farmacevta. Dodatne informacije Kaj vsebuje zdravilo DETRALEX Zdravilna učinkovina je mikronizirana prečiščena flavonoidna frakcija. Ena filmsko obložena tableta vsebuje 500 mg mikronizirane prečiščene flavonoidne frakcije, ki ustreza 450 mg diosmina (90 %) in 50 mg flavonoidov, izraženih kot hesperidin (10 %). Pomožne snovi so: Tabletno jedro: želatina, magnezijev stearat, mikrokristalna celuloza, natrijev karboksimetilškrob, smukec; Filmska obloga: glicerol, makrogol 6000, magnezijev stearat, hipromeloza, rdeči železov oksid (E172), natrijev lavrilsulfat, titanov dioksid (E171), rumeni železov oksid (E172). Izgled zdravila DETRALEX in vsebina pakiranja Detralex so filmsko obložene tablete lososove barve in ovalne oblike. Na voljo so v škatlah s 30 (2×15 tablet v pretisnem omotu), 36 (3×12 tablet v pretisnem omotu), 60 (4×15 tablet v pretisnem omotu), 90 (6×15 tablet v pretisnem omotu), 120 (8×15 tablet v pretisnem omotu) ali 180 (12×15 tablet v pretisnem omotu) tabletami. Način in režim izdaje zdravila DETRALEX Izdaja zdravila je brez recepta v lekarnah.

Viri:

  1. Prirejeno po Nicolaides A, Kakkos S, Baekgaard N, et al. Management of chronic venous disorders of the lower limbs. Guidelines according to scientific evidence. Part I. Int Angiol. 2018;37(3):181-254.1
  2. Bergan JJ et al. N Engl J Med. 2006;355:488-498​

2024